Ministar kulture Republike Srbije Nikola Selaković posetio je Aleksandrovac, gde je sa predsednicom opštine Jelenom Paunović potpisao Ugovor o dodeli sredstava za sufinansiranje projekata jedinica lokalne samouprave kroz konkurs Ministarstva kulture Republike Srbije „Gradovi u fokusu 2026“. Pre svečanosti potpisivanja ugovora, u kabinetu predsednice opštine, Selaković i Paunović razgovarali su o nastavku realizacije kulturnih projekata i unapređenju kulturne infrastrukture.
Ministar Selaković je istakao da je reč o najvećem zajedničkom projektu u Aleksandrovcu, ali ne i jedinom, uz naglasak na kontinuiranu podršku svim ustanovama kulture u ovoj opštini.
- Prethodne godine i ove godine Ministarstvo kulture izdvojilo je sredstva za rekonstrukciju velike bioskopsko-pozorišne sale u Domu kulture “Milosav Buca Mirković”. Prošle godine zamenili smo podove i sedišta, a ove godine sa novim iznosom u potpunosti ćemo unaprediti zvučnu i scensku tehniku, zameniti zavesu i stvoriti uslove da se u naredne dve faze u potpunosti završi rekonstrukcija velike bioskopsko-pozorišne, odnosno multifunkcionalne sale. Na kraju će biti neophodno i nabavljanje koncertnog klavira za ovu salu, a Ministarstvo kulture je tu da pomogne jer kultura ne sme da bude i nije rezervisana samo za velike gradove – ona mora da se oseti i da se razvija i ovde u Aleksandrovcu. Ovo je najveći projekat koji radimo zajednički u Aleksandrovcu, ali nije jedini. Naši partneri su i Zavičajni muzej Župe, Muzej vinarstva i vinogradarstva, kao i Narodna biblioteka, koja će ove godine dobiti svoje dečije odeljenje. Na taj način najmlađi čitaoci dobiće poseban prostor u biblioteci, gde će moći da čitaju svoje prve knjige, da steknu prva članstva, da se upoznaju sa junacima domaće i svetske književnosti i da zavole knjigu kao čuvara pamćenja i prozor u različite kulture i civilizacije. Ministarstvo kulture ostaje verno i dosledno ovim projektima, a važno je istaći i da još uvek nisu sprovedeni svi konkursi, jer se ustanove kulture iz Aleksandrovca javljaju i na druge programe našeg ministarstva, tako da iznos sredstava koji je ovim ugovorima opredeljen još uvek nije konačan - poručio je Selaković.
On je dodao da program „Gradovi u fokusu“ ima dugoročan značaj.
- Konkurs “Gradovi u fokusu” je počeo da se organizuje u Srbiji od 2016. godine To je bila ona godina kada je Srbija počela da pokazuje prve znake svog ekonomskog ozdravljenja. Tada je na predlog tadašnjeg predsednika Vlade, a današnjeg predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića uveden konkursni program “Gradovi u fokusu”. Do sada je kroz ovaj program uloženo 2 milijarde i 380 miliona dinara. Od tog novca mnogi domovi kulture su potpuno revitalizovani, obnovljeni, osveženi, otvorene su mnoge biblioteke, mnogi muzeji, opremljeni su brojni arhivi i bioskopi. Od prošle godine kako je završena prva faza renoviranja ove prelepe sale, Aleksandrovac se svrstava u red gradova i opština koji su kroz “Gradove u fokusu” dobile nešto dobro za svoju kulturu i svoju kulturnu infrastrukturu.
Predsednica Opštine Aleksandrovac Jelena Paunović zahvalila je Ministarstvu kulture i istakla značaj kontinuirane podrške.
- Ja bih u svoje lično ime i u ime Opštine Aleksandrovac, a i svih naših građana koji su veliki pobornici kulture zahvalila se ovom prilikom na tome što je i ove godine Ministarstvo kulture podržalo projekat kroz konkurs “Gradovi u fokusu” gde ćemo raditi na poboljšanju uslova u našoj bioskopsko-pozorišnoj sali. Mi kao dobri domaćini, uz pomoć nadležnog ministarstva, staramo se da se uslovi urede i infrastrukturalno poboljša ova zgrada Doma kulture, koji je jedno velelepno zdanje u koje smo u poslednje dve godine uložili značajna sredstva uz sufinansiranje ministarstva.
Ona je dodala da će realizacija projekata doprineti bogatijem kulturnom životu u opštini i boljoj dostupnosti kulturnih sadržaja građanima.
Kako je istaknuto na svečanosti, podržani projekti predstavljaju značajan doprinos očuvanju kulturnog nasleđa, razvoju bibliotečko-informacione delatnosti i daljem jačanju kulturne infrastrukture opštine Aleksandrovac.
Na kraju svečanosti, predsednica opštine Aleksandrovac Jelena Paunović uručila je ministru kulture Nikoli Selakoviću Plaketu Opštine Aleksandrovac, kao znak zahvalnosti za doprinos razvoju kulture na teritoriji ove opštine, kontinuiranu podršku očuvanju kulturnog nasleđa, unapređenju rada ustanova kulture i razvoju kulturne infrastrukture Župe.
















Ostavite komentar