ZA ŠTIĆENIKE VASPITNO POPRAVNOG DOMA U KRUŠEVCU PREDAVANJE O DIJABETESU

J.M. 17-11-2023

Za uspešnu borbu protiv šećerne bolesti od izuzetnog je značaja da se oboleli kontrolišu, da slobodno razgovaraju sa svojim lekarima i da o svom stanju sa kojim i u kojem žive javno govore, jer je edukacija ujedno i vid prevencije, kažu iz Društva za borbu protiv šećerne bolesti u Kruševcu. S tom idejom, čitavog novembra organizuju se tribine i akcije, a jedna od takvih održana je u Vaspitno popravnom domu u Kruševcu.

- Sa našim prijateljima iz Društva za borbu protiv šećerne bolesti organizujemo tribinu o dijabetesu, na kojoj će naši štićenoci moći da se upoznaju sa prevencijom ove bolesti i kako mogu da utiču na to da se zaštite od bolesti koja poslednjih godina poprima epidemijske razmere – kaže Miloš Ristić, upravnik Vaspitno popravnog doma u Kruševcu.

U mnogim slučajevima, ako se dijabetes rano otkrije, oboleli ljudi mogu sprečiti ili barem odložiti pojavu pojavu ozbiljnih problema.

- S obzirom da smo u mesecu borbe protiv šećerne bolesti, 14. smo obeležili Svetski dan, a kako je kazala ministarka zdravlja, celog meseca borimo se za naša prava i razgovaramo na tu temu: dijabetes, savremena dijabetološka zaštita i ono što je bitno za sve one koji nemaju šećernu bolest - pravilna ishrana, jer na pravilnu ishranu i fizičku aktivnost možemo itekako da utičemo. Ovde imaju mogućnost i za pravilnu ishranu i za itekako dobru fizičku aktivnost – kazala je u Vaspitno popravnom domu Latinka Milojević, predsednica Društva za borbu protiv šećerne bolesti u Kruševcu.

U domu, samo jedna štićenica ima problem sa dijabetesom.

- Imam 10 godina dijabetes i od kada sam došla ovde, stabilizovalo se moje stanje sa dijabetesom i sve je kako treba. Redovno primam insulin i pazim na ishranu – kaže ona.

Prema proceni Instituta za javno zdravlje Srbije, u na teritoriji Srbije od dijabetesa boluje više od 770.000 ljudi.




Ukupno komentara 0

Ostavite komentar